Niszowa, niepoważna pisanina dla prawdziwych fanatyków? Na szczęście postrzeganie literatury fantasy już dawno nie ma z tym stwierdzeniem nic wspólnego. Ten gatunek to dziś naprawdę potężna siła na rynku wydawniczym, a kolejne serie nawiązują do takich klasyków jak twórczość J.R.R. Tolkiena czy Ursuli le Guin. Po fantasy coraz częściej sięgają czytelnicy w różnym wieku, również młodzież. Czego młodzi ludzie szukają w książkach tego typu?

 

Może się zdawać, że chodzi przede wszystkim o odskocznię od rzeczywistości i codziennych problemów, których współczesne nastolatki mają coraz więcej. Ale czy na pewno właśnie tego szuka młodzież? Mroczny świat fantasy rzadko kiedy kusi pluszowością, a jego bohaterami rządzi raczej strach niż przyjemna adrenalina pchająca ich w kolejne fantastyczne przygody. Okrucieństwo, którego nie powstydziłby się sam George R.R. Martin, autor sagi Gra o tron, i przerażające stwory rodem z najgorszego horroru są we współczesnym fantasy dla młodzieży na porządku dziennym, a mimo to ta literatura przyciąga coraz więcej fanów.

Psychologowie wskazują, że nastolatki szukają w fantasy nie ucieczki, lecz… zrozumienia. Utrata bliskiej osoby, rozbicie rodziny, trudne relacje z najbliższymi, konieczność nagłego wejścia w dorosłość i przyjęcia na swoje barki obowiązków rodziców – te kłopoty to często tylko wierzchołek góry lodowej. Fantasy daje nastolatkom szansę spojrzenia na swoje problemy z innej perspektywy i utożsamienia się z bohaterami na zupełnie innym niż dotychczas poziomie, sprawiając, że świat rozrysowany w tekście staje się równocześnie daleki i bardzo, bardzo bliski.

Coraz więcej autorów nurtu fantasy sięga zresztą po bardzo rozbudowane narzędzia kreowania własnego świata, szczegółowo opracowując rozmaite niuanse funkcjonowania tej alternatywnej rzeczywistości. Nowe zasady, zwyczaje i mechanizmy stają się nie tylko konstrukcją samą w sobie, lecz nawiązaniem do naszych rytuałów i wierzeń – także tych najbardziej współczesnych, wyrosłych z popkultury ostatnich lat – i pozwalają spojrzeć na nie krytycznym okiem.

Szczegółowo opracowany świat przedstawiony to znak rozpoznawczy powieści, która ukazuła się nakładem Wydawnictwa beYA – Urzędu do spraw dziwnych Mateusza Cieślika. Autor buduje swoje uniwersum, inspirując się tkanką miejską – akcja jego debiutu literackiego toczy się pod Krakowem, a świat przedstawiony zdaje się nie odbiegać od znanych nam realiów, dopóki w sąsiedztwie głównej bohaterki Sary nie pojawiają się tajemniczy animowie, którzy mogą mieć wiele wspólnego z niewyjaśnionym dotąd zniknięciem matki dziewczyny.

Przeczytaj fragment książki!

Młodzieżowe fantasy szybko wspina się w rankingach najpopularniejszych autorów i tytułów tworzonych z myślą o nastolatkach i młodych dorosłych. Co czyta młode pokolenie? Warto się przekonać!