Spis treści książki
Ze względu na strukturę książki nie zamieszczono spisu treści.
ePub
Mobi
Nubia była cudowną wyspą położoną przy zachodnim wybrzeżu Afryki, rajem, w którym żyło się długo i szczęśliwie. Po tym niezwykłym miejscu pozostały jedynie legendy, choć wciąż można było spotkać ludzi, którzy mieli szczęście tam żyć. Do nich nie należeli Zuberi, Uzochi i Lencho. Zanim się urodzili, Nubię zniszczył potężny sztorm. Ich rodzice musieli ratować się ucieczką. Nowe miejsce do życia znaleźli w Nowym Jorku, jednak do końca swoich dni mieli przeżywać bolesną tęsknotę za utraconą wyspą.
Zuberi, Uzochi i Lencho nie mogli nazwać Nowego Jorku bezpiecznym domem. Nubijczycy byli tam wyrzutkami społecznymi. Żyli w pogardzie, wciąż borykali się z ciągłymi podtopieniami dolnej części Manhattanu, gdzie mieszkali, i z trudem wiązali koniec z końcem. Swoją dzielnicę nazywali Bagnem i właściwie przywykli do ciągłej dyskryminacji. Niektórzy z młodych ludzi mieli nadzieję wyrwać się z tego przeklętego miejsca i dostać do Wyższych Sfer - podniebnej części miasta przeznaczonej dla elit, gdzie żyło się bezpiecznie i przyjemnie, opływając w niewyobrażalne luksusy.
Wyższe Sfery pozostałyby na zawsze marzeniem Zuberi, Uzochiego i Lencha, gdyby nie stało się coś dziwnego: trójka nastolatków odkryła u siebie wyjątkowe i przerażające zdolności. Przeczuwali, że mają one coś wspólnego z sekretami ich rodziców. Być może któreś z tej trójki pomyślało, że ich moce mogłyby pomóc innym Nubijczykom. Ale zachłanne władze Wyższych Sfer miały inną koncepcję. I już wkrótce Zuberi, Uzochi i Lencho musieli dokonać wyboru. Stawką było życie.
Nie tylko ich życie.
Ile naprawdę jest warte twoje sekretne dziedzictwo?
Omar Epps wychował się na Brooklynie. Jest aktorem i raperem, reżyserował wideoklipy, pisał teksty piosenek i scenariusze programów telewizyjnych. Obecnie mieszka w Los Angeles.
Clarence A. Haynes to rodowity nowojorczyk. Jest redaktorem i pisarzem, specjalizuje się w literaturze fantasy i beletrystyce dla młodych dorosłych. Mieszka na Brooklynie i w Berlinie.
Recenzja: kotukanka, Pawlas Paulina
Nubia - wyspa, która zniknęła w wielkim sztormie. Ci, którym udało się przeżyć, schronili się w postapokaliptycznym Nowym Jorku, a konkretniej w jego dolnej części zwanej Bagno. Pracują ciężko licząc na wniebowstąpienie, czyli możliwość przeniesienia się do górnego miasta. Niegdyś Nubijczycy posiadali wyjątkowe dary. Każdy z nich posiadał iście magiczny talent. Niestety wszystko zniknęło wraz z ich domem. Niespodziewanie dzieci uchodźców z Nubii zaczynają odkrywać u siebie magiczne moce. Oni nigdy nie byli w Nubii, nie wiedzą jak kiedyś wyglądało życie ich narodu i są swoimi mocami przerażeni. Starsi Nubijczycy próbują oswoić ich z nową sytuacją, upatrując w tym szansy na odrodzenie się potężnego narodu i wyrwanie całej społeczności z Bagna. Na drodze Nubijczykom staje jednak wiele przeciwności, w tym oni sami. Historia jest naprawdę wciągająca! Nie jest to gatunek po który często sięgam, więc nie będę kłamać, że siedziałam z zapartym tchem i nie mogłam się oderwać; jednak z czasem naprawdę wciągnęłam się w książkę i nie mogę doczekać się kolejnych tomów i wyjaśnienia rozpoczętych wątków! Polecam każdemu, szczególnie gdy tęskni za czasami gdy młodzieżowe dystopie były na czasie, "Nubia. Przebudzenie" to prawdziwy wehikuł czasu :)
Recenzja: moonchild.books_, Makarska Patrycja
Nubia była niegdyś piękną wyspą, jednak zniszczył ją okrutny sztorm. Nubijczycy, w tym Zuberi, Lencho oraz Uzochi, mieszkają teraz w Nowym Jorku, jednak nie jest to dla nich bezpieczny dom. Żyją ubogo w dzielnicy zwanej Bagnem, a część Nubijczyków pragnęła uwolnić się od tego miejsca i zamieszać w Wyższej Sferze. Codzienne, i tak trudne życie, komplikuje się jeszcze bardziej, gdy Zuberi, Lencho i Uzochi odkrywają u siebie wyjątkowe, ale i niebezpieczne zdolności. Muszę przyznać, że koncepcja książki jest dla mnie ciekawa. Niezwykła ludność, zmuszona do opuszczania swojej wyspy, musi zmierzyć się z nową rzeczywistością. Mierzą się z dyskryminacją i próbują wpasować się do społeczności, która ciągle uważa ich za gorszych. Część z nich próbuje się dopasować, inni wstępują do gangu, a jeszcze inni chcą dostąpić zaszczytu mieszkania w Wyższej Sferze. Mamy przedstawioną dystopię i bardzo wyraźnie zarysowany podział między warstwami społecznymi. Możemy zobaczyć jak ludzie znajdujący się u władzy manipulują i traktują innych jak pionki w grze. Jednak nie każdy da sobą manipulować. Dzięki temu, że książka napisana jest z wielu perspektyw, na całą historię możemy spojrzeć z różnego punktu widzenia. Sprawia to jednak, że trudniej jest przywiązać się do bohaterów, którzy zostali starannie wykreowani, tak jak świat przedstawiony. Mimo wszystko jest to ciekawie zastosowany zabieg, jednak rozdziały i opisy mogłyby być bardziej rozbudowane. Książkę czytało mi się bardzo szybko z uwagi na prosty język, dobrze sformułowane dialogi, a także wciągającą fabułę (jednak ta nabrała znacznego tempa głównie pod koniec książki, a przez większość fabuła jest dość spokojna). Zdecydowanie mogę polecić tę lekturę, jednak przed przeczytaniem należy zapoznać się z trigger warningami na samym początku książki.
Recenzja: ninawkrainieksiazek, Dymek Nina
❤️ Dzisiaj przychodzę do Was z recenzją najnowszej książki wydanej przez @wydawnictwo.beya, a mianowicie "Nubia. Przebudzenie". Jest to pierwszy tom serii poświęconej przygodom trójki bohaterów o niezwykłych zdolnościach, nawiązującej do mitologii afrykańskiej. "Nubia. Przebudzenie" to początek świetnie zapowiadającej się sagi young adult fantasy. Dostajemy tutaj wszystko, czego od takiego właśnie cyklu możemy wymagać: świetnie wykreowanych, silnych bohaterów, intrygujący świat przedstawiony z Nowym Jorkiem w tle, akcję osadzoną w dalekiej przyszłości, niezwykły system magiczny - czego chcieć więcej? Jedyne, czego mi tutaj zabrakło, to racjonalne zachowanie postaci w niektórych sytuacjach... Ale na szczęście jest to dopiero początek całego cyklu i autorzy mają szansę wykazać się w kolejnych tomach. Wiem, że drugi tom został już wydany po angielsku, więc mam nadzieję na polską wersję w niedalekiej przyszłości. Oprócz tego, autorzy niezwykle dokładnie przemyśleli pojawiający się w książce system magiczny. Nawiązuje on lekko do mitów afrykańskich, jednak jest od nich niezależny. Historia wyspy Nubii również okazała się bardzo ciekawa. W powieści pojawia się kilka wstawek z przeszłości tej krainy, jednak uważam, że powinno być ich więcej. Dzięki nim czytelnik może lepiej zwizualizować sobie, jak wyglądała codzienność na Nubii i jak żyli jej mieszkańcy. Jest to bardzo ważny aspekt tej książki, ponieważ główni bohaterowie pochodzą właśnie z tej wyspy, a kultura ma dla Nubijczyków bezcenną wartość. Podsumowując, moim zdaniem "Nubia. Przebudzenie" to ciekawy początek serii fantasy dla nastolatków, którą chętnie będę kontynuować. Ma ona kilka niedociągnięć, ale mam nadzieję, że autorzy zrehabilitują się w kolejnych tomach. Was również zachęcam do zapoznania się z tą pozycją, gdyż nigdy nie spotkałam się z podobną książką na polskim rynku.
Recenzja: books.kinia, Sobczyk Kinga
🪷Nubia🪷 ~ Omar Epps, Clarence A. Haynes Zuberi, Uzochi i Lencho nigdy nie zaznali szczęścia by żyć na Nubii, cudownej wyspie położonej przy zachodnim wybrzeżu Afryki, o której słyszeli tylko w legendach. Razem w trójkę odkąd pamiętają mieszkali w Nowym Yorku, ale nigdy nie traktowali go jak prawdziwego domu. Każdego dnia musieli się zmagać z biedą i uprzedzeniami, które jeszcze bardziej zachęcały ich do zmiany czegoś w swoich życiach. Ich małym marzeniem było dostać się do Wyższych Sfer - czyli podniebnej części miasta do której mieli dostęp tylko nieliczni. Nieoczekiwanie w trójce nastolatków się coś zmienia, a oni odkrywają moce, które mogą ich zbliżyć do wyznaczonego celu, jest tylko jeden problem: ludzie z Wyższych Sfer, którzy chcą wykorzystać ich magiczny dar. Po pierwszych rozdziałach nie byłam zbytnio zachęcona do dalszego czytania, na moje oko po prostu nic się nie działo takiego co przykuło by moją uwagę, natomiast wystarczyło tylko poczekać kilka stron, by akcja na dobre się rozkręciła. Bardzo się cieszę, że nie przerwałam czytania tej książki i leciałam dalej. W książce możemy znaleść dosadny sposób przedstawienia dystopijnego Nowego Yorku, w którym króluje podział społeczeństwa, gdzie ludzie z Wyższych Sfer cieszą się dostatkiem i nie muszą się martwić o swój dalszy los. W tej historii mamy także przedstawioną drugą stronę tego podziału czyli wyrzutków społecznych do których należą głowni bohaterowie, żyją oni z dnia na dzień. Mamy tutaj do czynienia z cudownie wykreowanymi postaciami, którzy na codzień muszą się zmagać z rasizmem przez swoje nubiańskie pochodzenie. Jeśli jesteście fanami dystopii z elementami fantasy, to pozycja jest zdecydowanie dla was. Moja ocena to 4/5 ⭐
Recenzja: best_of_me.books, Swałtek Natalia
🪷Nubia🪷 ~ Omar Epps, Clarence A. Haynes Zuberi, Uzochi i Lencho nigdy nie zaznali szczęścia by żyć na Nubii, cudownej wyspie położonej przy zachodnim wybrzeżu Afryki, o której słyszeli tylko w legendach. Razem w trójkę odkąd pamiętają mieszkali w Nowym Yorku, ale nigdy nie traktowali go jak prawdziwego domu. Każdego dnia musieli się zmagać z biedą i uprzedzeniami, które jeszcze bardziej zachęcały ich do zmiany czegoś w swoich życiach. Ich małym marzeniem było dostać się do Wyższych Sfer - czyli podniebnej części miasta do której mieli dostęp tylko nieliczni. Nieoczekiwanie w trójce nastolatków się coś zmienia, a oni odkrywają moce, które mogą ich zbliżyć do wyznaczonego celu, jest tylko jeden problem: ludzie z Wyższych Sfer, którzy chcą wykorzystać ich magiczny dar. Po pierwszych rozdziałach nie byłam zbytnio zachęcona do dalszego czytania, na moje oko po prostu nic się nie działo takiego co przykuło by moją uwagę, natomiast wystarczyło tylko poczekać kilka stron, by akcja na dobre się rozkręciła. Bardzo się cieszę, że nie przerwałam czytania tej książki i leciałam dalej. W książce możemy znaleść dosadny sposób przedstawienia dystopijnego Nowego Yorku, w którym króluje podział społeczeństwa, gdzie ludzie z Wyższych Sfer cieszą się dostatkiem i nie muszą się martwić o swój dalszy los. W tej historii mamy także przedstawioną drugą stronę tego podziału czyli wyrzutków społecznych do których należą głowni bohaterowie, żyją oni z dnia na dzień. Mamy tutaj do czynienia z cudownie wykreowanymi postaciami, którzy na codzień muszą się zmagać z rasizmem przez swoje nubiańskie pochodzenie. Jeśli jesteście fanami dystopii z elementami fantasy, to pozycja jest zdecydowanie dla was. Moja ocena to 4/5 ⭐
Recenzja: 10-procent-rocznie.blogspot.com, Sylwia Waligóra
NUBIA. PRZEBUDZENIE Omar Epps, Clarence A. Haynes Okładka książki "Nubia. Przebudzenie" przywodzi na myśl zderzenie futurystycznej wizji z pradawnymi afrykańskimi wierzeniami i jednocześnie prowokuje pytanie, czy takie połączenie jest w istocie możliwe?! Ciekawi jesteście, jakie wrażenie zrobiła na mnie powieść?! Zapraszam na recenzję. Autorzy "Nubia. Przebudzenie" dokonali kreacji dystopijnej wizji przyszłości Nowego Yorku, w której ważni, bogaci lub po prostu źli manipulatorzy żyją w dostatku, posiadaja dostęp do najnowszych technologii, opieki medycznej, władzy i przede wszystkim bezpiecznego dachu nad głową. W zupełnie odmiennej sytuacji znajdują się biedni, margines społeczny oraz właśnie nubijscy imigranci, którzy zmuszeni są mieszkać w Bagnie - dosłownie i w przenośni. Podobał mi się stworzony tutaj świat przedstawiony, chociaż określenie "podobał" nie jest tutaj właściwe - świat okazał się interesujący, z podziałami i regułami charakterystycznymi dla dystopii. Wyraźnie zostało podkreślone, jak bardzo pod każdym względem różnią się dwie warstwy społeczne i w jak ogromnym stopniu biedna część społeczeństwa podlega kontroli i jest zależna od tyranii władzy. Ten obraz został naprawdę dobrze "odmalowany" przez autorów. Przyznam, że zarówno świat przedstawiony, jak i pomysł na fabułę są dosyć oryginalne, ciekawe i interesujące, co jest wielkim plusem powieści. Powieść została napisana językiem prostym, chociaż nie pozbawionym plastyczności. Podobnie niewyszukany jest styl wypowiedzi, w jakim zaprezentowano historię - wyważony, bez szczególnych ozdobników, łatwy w odbiorze. Wydarzenia w powieści rozwijają się stopniowo, raz po raz koncentrując się na różnych, ważnych dla fabuły aspektach oraz osobach. Największą dynamikę zdarzenia zyskują w finale, gdy niemal wszelkie tajemnice zostały już ujawnione, wszystkie sprawy nabrały rozmachu i doszło do kulminacji epizodów, które wreszcie tworzą pełen obraz. Uprzednio jednak wątki rozwijają się stopniowo, ujawniając poszczególne skrawki tajemnic, powoli zapętlając się wokół wydarzeń prowadzących do wielkiego finału. Powiedziałabym, że dynamika zdarzeń w powieści była średnia, ale oczywiście nie statyczna, co nieco chłodziło zainteresowanie i zaangażowanie w lekturę. . Największą siłą powieści "Nubia. Przebudzenie" są jej bohaterowie, z perspektywy których poznajemy całą historię. Głównym bohaterom autorzy poświęcili naprawdę sporo uwagi, wkładając wiele wysiłku w dobrą ich kreację. Dzięki temu zyskujemy dosyć obszerny zarys charakterologiczny poszczególnych postaci, oraz jesteśmy w stanie z łatwością określić swój stosunek do nich. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy od zawsze muszą zmagać się z konsekwencjami swojego nubijskiego pochodzenia, zmuszeni są stawić czoła nie tylko dystopijnej rzeczywistości, ale także budzącemu się w nich, dotąd zapomnianemu i uśpionemu dziedzictwu, które każde z dzieciaków naznacza innym... darem (a może przekleństwem?!). Najbardziej rozbudowanymi postaciami są Zuberi, Unochi - bardzo pozytywni, podejmujący wiele wysiłku by ukształtować swoje życie, od siebie skrajnie różni, a mimo to łączy ich tak wiele - oraz Lencho, zdecydowane przeciwieństwo poprzedniej dwójki, bohater wątpliwy moralnie, o skomplikowanym charakterze. . "Nubia. Przebudzenie" wyróżnia się, o czym uprzednio Wam wspominałam, interesującym światem przedstawionym, dosyć oryginalną fabułą i ciekawą kreacją bohaterów. Niestety zabrakło mi tutaj przede wszystkim emocji - historia przedstawiona jest poprawnie, ale tak jakby beznamiętnie, nieco oschle. Ja lubię, gdy emocje są żywe, intensywne, targają mną podczas lektury, a nie ledwie dają się wyczuć. Poza tym zabrakło mi tutaj specyficznego dla dystopii klimatu, aury beznadziei połączonej z żywym duchem walki. Ciężko było mi się wczuć w tę historię całą sobą - owszem umysł był w miarę zaangażowany, jednak serducho pozostało niemal niewzruszone. Słowem - książka jest ciekawa, jednak nie porywająca, czy zachwycająca. Może to się zmieni w przypadku kontynuacji. . "Nubia. Przebudzenie" okazała się być dystopią z ciekawym pomysłem na fabułę i dobrą kreacją bohaterów i nic poza tym - zabrakło porywającej, przepełnionej emcjami i napięciem akcji oraz wyjątkowego klimatu jej towarzyszącego. Mimo to jestem pewna, że poznanie tej historii nie oznacza straconego czasu i pozwala mieć nadzieję na bardziej interesującą kontynuację.
Recenzja: maja.zaczytane , Skobieranda Maja
Książka bardzo mi się podobała i bardzo różni się od innych powieści waszego wydawnictwa będę wiele razy wracać do tej książki
Ze względu na strukturę książki nie zamieszczono spisu treści.