Spis treści książki
Ze względu na strukturę książki nie zamieszczono spisu treści.
ePub
Mobi
Hani, a właściwie Humaira Khan, pochodziła z Bangladeszu. Była jedną z najpopularniejszych dziewczyn w irlandzkiej szkole. Uśmiechnięta, życzliwa, zawsze otoczona przyjaciółmi. Któregoś dnia oświadczyła, że jest biseksualna. Zdziwione przyjaciółki nie uwierzyły, nigdy bowiem nie widziały jej umawiającej się z dziewczynami - ona zawsze wybierała chłopców. Hani, by udowodnić, że mówiła prawdę, wyjawiła, że obecnie chodzi na randki z Ishitą.
Ishita Dey, zwana Ishu, nie miała o tym pojęcia. Pochodziła z Indii. Różniła się od Hani we wszystkim. Poważna, niezbyt lubiana w szkole, interesowała się tylko nauką. Miała ku temu powody. Jej rodzice ciężko pracowali, aby zapewnić córkom lepszy start w życiu, a ona za nic w świecie nie chciała ich rozczarować. Właśnie dlatego postanowiła zostać prefektką naczelną szkoły. Problem polegał na tym, że była niepopularna.
Propozycja Hani, aby umawiać się na udawane randki, nasunęła Ishu pewien pomysł. Gdyby Hani pomogła jej w zdobyciu popularności, mogłaby wygrać konkurs na prefektkę naczelną. I w ten sposób obie osiągnęłyby swoje cele. Bo przecież między nimi nie mogło być mowy nawet o przyjaźni, a co dopiero o głębszych uczuciach. Los jednak bywa przewrotny...
A to się bardzo nie spodobało przyjaciółkom Hani, które postanowiły zmusić ją do dokonania wyboru. Bardzo trudnego wyboru...
A gdy rodzi się prawdziwa miłość, wystarczy choćby udawana randka...
Adiba Jaigirdar jest nauczycielką i autorką książek. Urodziła się w Bangladeszu, od dziesiątego roku życia mieszka w Dublinie. Pisze powieści, które są bardzo dobrze przyjmowane przez krytyków i regularnie zdobywają prestiżowe wyróżnienia. Podczas pisania wspomaga się herbatą i muzyką Janelle Monáe i Hayley Kiyoko. Chętnie dyskutuje o kolonializmie, namiętnie gra w gry wideo i kupuje kolejne szminki.
Recenzja: books_with_tysiaa, Górecka Martyna
Historia Hani i Ishu jest zabawną i wzruszającą powieścią o dwóch dziewczynach w nastoletnim wieku. Muszą stawić czoła wielu trudnościom. Przyjaciółki Hani nie chcą zaakceptować tego że dziewczyna jest biseksualna. Ishu chcąc zaimponować rodzicom musi zostać naczelną prefektą. Dziewczyny wchodza w układ i udają, że są parą. Hani dzięki temu ma zostać zaakceptowana a Ishu zdobyć popularność, jednak plany dziewczyn się komplikują. W dodatku nie każdy akceptuje ich pochodzenie. Książka jest napisana w świetny sposób, trudno się od niej oderwać. Jest też pełna ciekawych informacji na temat kultury i tradycji hinduskich, co sprawia, że jest jeszcze bardziej fascynująca. Podsumowując, książka jest przyjemna i wciągająca. Autorka świetnie uchwyciła emocje związane z dorastaniem i poszukiwaniem miłości. Polecam każdemu. Cudowna historia i można się sporo nauczyć o hinduskich zwyczajach.
Recenzja: czytam.do.herbaty, Lisiecka Julia
Już dawno nie czytałam takiej typowej wartościowej młodzieżówki, która jednocześnie będzie dawała mi multum emocji i po prostu frajdy z czytania, aż do teraz. „Jak zakochać się na niby według Hani i Ishu” to książka, która porusza ciężkie tematy, takie jak h0m0f0b!@, r@si<m, odrzucenie rodziców czy manipulowanie psychiczne. To książka, która daje do myślenia i pokazuje, jak łatwo można popaść w spiralę rzeczy, na które nie mamy najmniejszej ochoty i które mają za zadanie „polepszyć” komuś nastrój. Doceniam każdy aspekt tej książki, bo uważam, że problemy poruszone w niej, są zbyt często przemilczane. Bardzo polubiłam się z głównymi bohaterami, choć momentami ich zachowanie było dla mnie irytujące, to w kolejnej sekundzie starałam się postawić na ich miejscu i zrozumieć, dlaczego robią teraz tak a nie inaczej. Dlaczego nie widzą tego, a tamto tak. Lubię lektury, przy których muszę wcielić się w bohatera, daje mi to możliwość „przynależności” do społeczności o jakiej czytam. Mam nadzieję, że ta książka trafi do rąk wielu młodych czytelników, bo problemy poruszane w niej, wbrew pozorom nie są problemami, z którymi zmagają się tylko osoby reprezentujące je w książce. Tak naprawdę to problemy z którymi wiele osób się utożsamia, choć często nawet o tym nie wie. Z jednej strony ubolewam nad tym, że książka skończyła się w takim momencie bo liczyłam, na trochę bardziej rozbudowane rozwiązanie problemów Ishu z rodzicami, ale z drugiej, nie możemy mieć wszystkiego i to miłe, że książka to pokazuje. Jeśli szukacie jakiejś wartościowej młodzieżówki, która nie przeleci wam po prostu przez oczy, a zostawi coś po sobie, to ta książka będzie idealna.
Recenzja: bookyourrescue, Sikora Maja
𝟰/𝟱⭐️ Poruszająca powieść o dziewczynach szukających i próbujących zaakceptować siebie. Spodziewałam się uroczej książki z motywem fake dating, ale dostałam coś dużo więcej - historię poruszającą wiele bardzo ważnych tematów, otulającą, która stanie się dla wielu bezpieczną przystanią. Cudownie czytało mi się tą lekturę. Styl pisania był tak cudowny, że nawet nie zauważałam kiedy przerzucam kolejne kartki. Powieść była bardzo angażująca emocjonalnie i wiele razy nie mogłam się od niej oderwać. Pokochałam relacje Hani i Ishu. Była to piękna opowieść dającą dużo do myślenia. Serdecznie polecam tę książkę każdemu, kto potrzebuję takiej pięknej i otulającej historii, która sprawi, że będzie o niej myślał godzinami.
Recenzja: _zaczytana.__, Majchrzak Gabi
Książka "Jak zakochać się na niby według Hani i Ishu" to urocza opowieść o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu własnej tożsamości. Hania i Ishu, dwie główne bohaterki, postanawiają wziąć udział w nietypowym eksperymencie, który ma na celu zrozumienie, co tak naprawdę oznacza zakochanie się. Ich interakcje są pełne humoru, a jednocześnie poruszają ważne tematy dotyczące relacji międzyludzkich i akceptacji siebie. Książka jest lekka, zabawna i idealna na relaksujący wieczór. To doskonała lektura dla młodzieży, która może się zidentyfikować z dylematami bohaterów.
Recenzja: inka.inbook, Iwanowska Weronika
"Jak zakochać się na niby według Hani i Ishu" autorstwa Adiby Jaigirdar to powieść młodzieżowa, która ukazała się w Polsce w 2024 roku nakładem wydawnictwa beYA. Książka opowiada historię dwóch nastolatek pochodzenia bangladeskiego mieszkających w Irlandii. Hani, popularna i lubiana uczennica, pragnie udowodnić swoim przyjaciółkom, że jest biseksualna, proponując Ishu, ambitnej i mniej towarzyskiej koleżance, udawany związek. Ishu zgadza się na ten układ, widząc w nim szansę na zdobycie popularności i wsparcia w staraniach o stanowisko prefektki naczelnej. W miarę rozwoju fabuły, relacja między dziewczynami ewoluuje, a początkowo udawany związek zaczyna nabierać autentyczności. Autorka porusza w powieści istotne tematy, takie jak presja ze strony rodziców, oczekiwania społeczne, odkrywanie własnej tożsamości seksualnej oraz wyzwania związane z byciem częścią mniejszości etnicznej i seksualnej. Relacja między Hani a Ishu rozwija się stopniowo, bez pośpiechu, co pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć motywacje i uczucia bohaterek. Jednakże, jak zauważa recenzentka portalu Writerat.pl, narracja prowadzona z perspektywy obu bohaterek może wydawać się zbyt podobna, co utrudnia odróżnienie ich głosów. Ponadto, mimo poruszania ważnych tematów, książka nie zawsze wywołuje silne emocje, a niektóre wątki mogą wydawać się przewidywalne. Mimo tych uwag, "Jak zakochać się na niby według Hani i Ishu" to wartościowa lektura dla młodzieży, oferująca reprezentację queerowych postaci pochodzenia bangladeskiego oraz ukazująca wyzwania związane z łączeniem różnych aspektów tożsamości w społeczeństwie zachodnim. Książka jest dostępna w formie papierowej oraz jako ebook w popularnych księgarniach internetowych.
Recenzja: _moon_books_sun_, Baczewska Kamila
Hani i Ishu to dwie bengalskie dziewczyny, które są swoim przeciwieństwem. Dla różnych korzyści postanawiają udawać parę. Ishita zamierza zostać Naczelną Prefektką i potrzebuje do tego kogoś znanego oraz lubianego. Z kolei Humaira ma nadzieję, że dzięki związkowi z dziewczyną udowodni swoim przyjaciółkom, że naprawdę jest biseksualna. Bardzo lubię queerowe romanse, zwłaszcza gdy głównym motywem jest fake dating i akcja dzieje się w szkole. Miałam co do tej książki dość duże wymagania, jednak nie do końca spełniła ona moje oczekiwania. Autorka porusza ważne tematy dla społeczności LGBT+, czy dla wyznawców innych religii niż katolicyzm. Odniosłam wrażenie, że zostały one potraktowane bardzo po macoszemu. Został przedstawiony zaledwie zalążek problemów, z którymi często spotykają się takie osoby, a jedynym rozwiązaniem było nie przejmowanie się docinkami. Również nie potrafiłam wczuć się w relację dziewczyn. Nie widziałam między nimi żadnej chemii, nawet gdy były same to nie iskrzyło w żaden sposób. Ciekawym elementem było to, że autorka zabrała nas przy okazji w podróż po bangladeskiej kulturze oraz tradycjach muzułmańskich.
Recenzja: Andziaanecia, Szyszka Aneta
„Jak zakochać się na niby według Hani i Ishu” to najnowsza powieść Adiby Jaigirdar, która porusza wiele ważnych tematów, takich jak przyjaźń, rodzina, akceptacja, tożsamość seksualna i społeczne oczekiwania. Książka napisana jest z dwóch perspektyw, Hani i Ishu, dzięki temu możemy poznać każdą z dziewczyn osobno, ich odczucia i pogląd na daną sytuację. Autorka serwuje nam mieszankę emocji, gdyż łączy w sobie zabawne sytuacje z poważnymi tematami. Czytając powieść, mamy okazję poznać elementy kultury bangladeskiej, ich potrawy, ubiory, życie muzułmańskiej rodziny w Irlandii. Książka ta przedstawia historię nastolatek, które odkrywają swoją seksualność i próbują pogodzić to z oczekiwaniami rodziny i przyjaciół. Ukazuje również relacje rodzinne, które nie zawsze są idealne, a próba dopasowania się do tego co oczekują od nas inni nie zawsze jest dla nas najlepszym wyborem. Powieść porusza uniwersalne tematy, z którymi może utożsamiać się nastolatek. Dziewczyny postanawiają, że będą udawać parę, a taki związek przyniesie im obu korzyści. Hani, chce w końcu udowodnić swoim przyjaciółkom, że jest biseksualna, a Ishu dzięki temu ma stać się bardziej popularna i lubiana, co pomoże jej wygrać bycie naczelną prefektką. Co przyniesie udawanie pary? Czy na przyjaciół można zawsze liczyć? Czy popularność jest aż tak ważna? Czy warto żyć tak, aby przypodobać się rodzicom? Czy warto żyć marzeniami innych? Na te wszystkie pytania, będziecie znać odpowiedź po przeczytaniu książki. Powieść "Jak zakochać się na niby według Hani i Ishu" jest przede wszystkim idealną propozycją dla do młodych czytelników, którzy chcą poznać swoją seksualność i szukają książek o tematyce LGBTQ+. Uważam, że jest to również książka dla dorosłych, dzięki której nam dorosłym łatwiej jest zrozumieć i poznać młode pokolenie. To powieść, która bawi jednocześnie wzrusza, jak również skłania do refleksji, która z pewnością pozostawi po sobie trwałe wrażenie.
Recenzja: Moon.jak.ksiezyc, Niewiadomska Julia
Nie spodziewałam się, że ta powieść poruszy tak wiele istotnych społecznie tematów. Liczyłam raczej na uroczy romans z motywem fake dating, a dostałam prawdziwą bombę emocjonalną! Akceptacja przez społeczeństwo, tożsamość seksualna, sprostanie oczekiwaniom rodziny oraz różnice kulturalne - wszystko to spowodowało, że powieść jest nie tylko czytadłem ale również ciekawym spojrzeniem na problemy z którymi zmaga się często młodzież. Historia napisana jest z perspektywy dwóch bengalskich dziewczyn: Ishity i Humairy. Każda z nich ma coś do udowodnienia swojemu otoczeniu - a w tym celu chce sięgnąć po wszystkie możliwe środki. Humaira, a właściwie Hani, jest tą uśmiechniętą i lubianą. Niestety, jej koleżanki nie potrafią zaakceptować tego, że jest biseksualna - powód? Nigdy nie widziały jej umawiającej się z dziewczyną! Ishita z kolei ma wymagających rodziców, oczekujących od córki zrealizowania ścisłego planu zakładającego jej dostanie się na dobrą uczelnię. Do tego potrzebuje świetnych ocen, a zostanie prefektką naczelną może dodatkowo podbudować jej osiągnięcia! Czy udawanie związku dla osiągnięcia wspólnych korzyści ma w tym wypadku sens? Sięgnijcie, jeżeli poszukujecie wyważonego romansu: powaga/uroczość.
Recenzja: the_books_secret_, Ciebiada Taylor
~ Przychodzę do was z bardzo szczerą historią i w sumie realnie prawdziwą. Mamy tu dwie nastolatki ( Hinduski ) jedna jest lubianą i w sumie popularną dziewczyną w szkole , druga natomiast jest niezwykle inteligentna osiąga sukces za sukcesem lecz nie idzie to w parze z przyswajaniem sobie przyjaciół . Obie zawiązują sojusz zaczynają udawać parę aby jedna miała spokój wśród przyjaciółek które na chama chcą ją sfatać z kolegą z klasy , drugiej ma to pomóc w objęciu miejsca przewodniczącej szkoły . Plany niestety biorą w łeb dzięki czemu na jaw wychodzą różne nie koniecznie miłe prawdy … Czyta się to wyjątkowo lekko , nastomiast można przepaść na kilka chwil 👌 polecam ! ⛔ W książce znajdują się opisy rasizmu , homofobii , islamofobii , toksycznej przyjaźni , psychicznej manipulacji i porzucenia przez rodziców .
Recenzja: V.eronica.books, Łyczek Weronika
Hani, tak właściwie Humaira Khan, pochodziła z Bangladeszu. Była popularną dziewczyną w szkole. Uśmiechnięta, radosna, życzliwa. Któregoś dnia oświadczyła przyjaciółkom, że jest biseksualna. Dziewczyny nie uwierzyły, bo przecież zawsze wybierała chłopaków. By udowodnić, że mówiła prawdę, wyjawiła że spotyka się z Ishitą. Ishita Dey, zwana Ishu, nie miała o tym pojęcia. Pochodziła z Indii. Różniła się od Hani we wszystkim. Nie była popularna, zbyt poważna i tylko się uczyła. Miała ku temu powody. Nie chciała zawieść rodziców. Dlatego postanowiła zostać prefektką naczelną szkoły. Problem polegał na tym, że była niepopularna. Propozycja Hani, aby umawiać się na udawane randki, nasunęła Ishu pomysł. Hani i Ishu znały się wcześniej przez swoje korzenie, ale nigdy szczególnie się nie przyjaźniły. Ishu nie była zbyt popularna, a Hani wręcz przeciwnie. Hani miała swoje przyjaciółki, które nie wierzyły w jej biseksualność. Wręcz uznały to za przypadłość. Jak dla mnie były dwulicowe i na siłę chciały zmienić Hani. Jednak przyjaźniły się od zawsze. Dziewczyny miały udawać związek, ale obie coś poczuły. Ishita liczyła że przez to uda jej się osiągnąć cel. Ale to Ishita okazała się prawdziwą przyjaciółką. Chciała chronić dziewczynę. Była to miła odskocznia, bo książka jest lekką młodzieżówką. Pióro autorki jest lekkie i chociaż książka nie ma jakiś dużych zwrotów akcji to szybko się czytało i miło. Nie brakowało też małych tajemnic i zwrotów akcji. Jednak zakończenie było jak dla mnie nie zakończone.
Recenzja: Tik tok , Palińska Oliwia
“Jak zakochać się na niby według Hani i Ishu” to totalny hit dla wszystkich, którzy lubią wciągające młodzieżowe opowieści z nutą romantyzmu, humorem i solidnym przekazem. Adiba Jaigirdar w swojej książce pokazuje, że udawane związki mogą przynieść więcej emocji, niż się wydaje, a różnice między ludźmi to tylko punkt wyjścia do czegoś większego. Zacznijmy od bohaterów. Hani to dziewczyna, którą każdy chciałby mieć w paczce — zawsze miła, popularna i pełna energii. Ale kiedy wyznaje, że jest biseksualna, jej “przyjaciółki” zaczynają podważać jej słowa. A co robi Hani? Postanawia udowodnić swoją prawdę w najbardziej szalony sposób — wkręca, że chodzi z Ishu. I tu wchodzi Ishu, cała na poważnie. Ambitna, trochę outsiderka, skupiona na tym, by zdobyć tytuł prefekta. Związek? Zero czasu na takie bzdury… do czasu, aż Hani proponuje układ. Autorka świetnie pokazuje, jak trudno jest być sobą, kiedy ludzie wokół oceniają, a jeszcze trudniej — gdy dochodzą oczekiwania rodziny i kultury. Hani i Ishu różnią się jak dzień i noc, ale ich relacja rozwija się w sposób naturalny i wciągający. Co więcej, książka pokazuje, że miłość, prawdziwa przyjaźń i odwaga do życia w zgodzie z samym sobą są na wagę Jeśli lubisz historie z queerowymi bohaterkami, różnorodnością kulturową i klimatem „od wrogów do czegoś więcej”, ta książka to absolutny must have! Plus, styl pisania Jaigirdar sprawia, że czujesz się jak część tej historii. To taka książka, która zostawia ciepło w sercu i daje do myślenia. Polecam! Bardzo przyjemna i szybka książka 🥰 Do zobaczenia! ❤
Ze względu na strukturę książki nie zamieszczono spisu treści.